EESTEC (Electrical Engineering Students’ European Association) Avrupa’daki elektrik ve elektronikle ilgili alanlarda mühendislik eğitimi gören üniversite öğrencilerinden oluşan bir organizasyondur. EESTEC LC Istanbul, Elektrik Elektronik Fakültesi bünyesinde bulunan, elektrik, elektronik, bilgisayar, kontrol ve telekomünikasyon mühendisliği öğrencilerinin EESTEC’in sunduğu imkânlardan faydalanabilmesi amacıyla, İTÜ IEEE Öğrenci Kolu bünyesinde EESTEC İstanbul Yerel Komitesi adı altında çalışmalarda bulunmaktadır.

EESTEC İstanbul Yerel Komitesi oluşturmak için, fakültemiz öğrencileri tarafından 2005 yılı Şubat ayında çalışmalara başlanmıştır. Şu anda İTÜ IEEE bünyesindeki “EESTEC İSTANBUL”; EESTEC içerisinde yerel komite olarak bulunmakta, EESTEC faaliyetlerine katılmakta ve İstanbul’da çalıştaylar gerçekleştirmektedir. 23 ülkede 40 tane yerel komitesi bulunan EESTEC’in Türkiye’deki ilk komitesi İTÜ IEEE öğrenci Kolu bünyesinde çalışan EESTEC İstanbul kuruludur. Bir ilk olarak komitemiz, bu oluşumun Türkiye’deki diğer şehirlerde tanıtılması ve yeni yerel komitelerin kurulması açısından da sorumluluk sahibi olduğu gibi İstanbul ve Türkiye’nin tanıtımında da önemli rol almış ve sonuç olarak, Ankara ve Eskişehir’de yerel komiteler oluşturulmuştur.

EESTEC LC İstanbul olarak amaç, Elektrik Elektronik Fakültesi öğrencilerine, EESTEC ile birlikte Avrupa’nın birçok şehrinde düzenli olarak yapılan uluslararası seminer ve değişim programlarına ücretsiz katılma imkânı ve gerek teknik, gerekse sosyal – kültürel alanda gelişim ve paylaşım imkânı sağlanmasıdır. Ayrıca bu organizasyonun diğer bir amacı da öğrencilere diğer ülkelerdeki eğitim sistemini ve endüstriyi tanıtmaktır. Bunlara ek olarak EESTEC uluslar arası kariyer, iş ve staj olanaklarını da mümkün kılmaktadır.

Bunun yanı sıra, İstanbul’da düzenlenecek yerel etkinliklerle; aktif kulüp üyelerinin, organizasyon becerileri kazanması, sektörde faaliyet gösteren kuruluşlarla daha yakın ilişkiler kurması, fakültemiz öğrencilerinin yabancı öğrencilerle sosyal – kültürel alanda gelişim ve paylaşım imkânı elde etmesi ve İstanbul’un tanıtımına katkı yapılması sağlanmaktadır

Su ana kadar Get Mobile’ 06 (Şubat 2006), EESTEC Başkanlar Kurultayı’ 07 (Kasım 2006), ELVER (ELectrical VEhicles and Robotics)’ 07 (Şubat 2007), MANAGINEERING’ 08 (Haziran – Temmuz 2009) ve EFID’09 (Haziran 2009) organizasyonlarını düzenleyen EESTEC İstanbul Yerel Komitesi, 25 tanesi aktif 100’den fazla üyesi ile ITU IEEE Öğrenci Kolu bünyesindeki çalışmalarını sürdürmektedir.

EESTEC İstanbul Yerel Komitesi, teknik ve sosyal gelişimi aynı anda sağlamak isteyen herkesi teknoloji, eğlence, sosyalleşme ve birbirinden güzel uluslararası arkadaşlıklar kurmaya, yani EESTECli olmaya davet ediyor.